3 gerilla kitlesel törenlerle topraða verildi

Çeşitli tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren 3 HPG gerillası Batman, Gerçüş ve Kızıltepe'ye baðlı Dikmen Beldesi'nde binlerce kişinin katılımıyla topraða verildi.

Hakkari'nin Geçimli Karakolu'na HPG gerillaları tarafından 4 Aðustos tarihinde yapılan baskından sonra çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerilla Zınar Karlos kod adlı Deniz Sılak'ın cenazesi Malatya Adli Tıp Morgu'ndan alınarak, Mardin'in Kızıltepe Ýlçesi'ne baðlı Dikmen (Heşeri) Beldesi'ne doðru yola çıktı. Cenazenin Kızıltepe merkez güzergahından geçmemesi için yola barikat kuran polisler, cenazesinin ilçe merkezine geçmesine izin vermedi. Kızıltepe'nin Musa Anter Caddesi'nden Dikmen Beldesi'ne doðru devam etmek isteyen cenaze konvoyuna polis ikinci defa müdahale edince BDP'liler ile polisler arasında tartışma çıktı ve polis kitleye biber gazı sıkarak, havaya ateş açtı. Polislerin müdahalesine cenaze konvoyunda bulunanlar, taşlarla karşılık vermesi üzerine polisler yolu açmak zorunda kaldı.

Cenazeyi binlerce kişi Dikmen'in girişinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK bayrakları ve "Şehit namırın", "PKK halktır halk burada", "Ey Şehit xwîna te li erdê namine", "Ýntikam", "Biji Serok Apo", "Ey Şehit riya te riya meye" sloganlarıyla karşıladı. Burada dini vecibeler yerine getirildikten sonra cenaze topraða verildi. Mezarlık başında devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından "Çerxa Şoreşe" marşını okundu.

Gerilla Zınar’ın babası Şeyhmus Sılak, oðlunun mücadelesini devam ettireceðini belirterek, "Bir Deniz öldürüldü, başka Denizler öldürülmesin" dedi. Anne Perizade Sılak ise, şöyle konuştu: "Ne askerlerin ne de gerillaların anneleri artık aðlamasın. Erdoðan artık savaşı durdursun. Çaresiz ve işsiz insanlar geçim derdinden dolayı paralı askerlik yapmasınlar."

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Zınar’ın onurlu ve şerefli Kürt olmasının haklı gururunu taşıyarak, görevini sonuna kadar yerine getirdiðini ifade ederek, "Sen rahat uyu yoldaşım. Rahat uyu ki bu döktükleri kan deryasında dünün zalimleri gibi bugünün hükümeti olan faşist AKP de, devletin faşist başbakanı Erdoðan'da kan deryasında boðulmaya mahkumdur" dedi.

Çelik, 14 aydır PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki aðırlaştırılmış tecrit ve izolasyon ile Kürtlerin iradesinin kırılmak istendiðini kaydederek, "Halkın PKK'lileştiði ve PKK'nin halklaştıðı bir süreçte sizin bu mücadeleci ruhunuzu hiç kimse ne Kürt'ten ne de Kürdistan'dan koparma gücüne sahip deðildir. Sana söz veriyoruz, onurlu bir mücadele, özgürlük ve demokratik özerklik için ya özgürlük ya özgürlük diyoruz" diye konuştu.

Cenaze töreninin ardından Zınar’ın ailesine başsaðlıðı dileklerinde bulunuldu.

BAHTÝYAR’I BÝNLER TOPRAÐA VERDÝ

Bingöl'ün Yayladere Ýlçesi kırsalında 15 Aralık 2011 tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerilla Veysi Karahanlı'nın (Bahtiyar Kendal) cenazesi 9 ay aradan sonra Ýstanbul Kilyos'taki Kimsesizler Mezarlıðı'ndan alınarak, Batman'a getirildi. Bahtiyar’ın naşı burada çok sayıda kişi tarafından karşılandı. Bahtiyar’ın naşı Batman'a getirilmesiyle, burada onlarca araçlık konvoy eşliðinde Batman'ın Beşevler Mahallesi'nde bulunan Taziye Evi'ne getirildi. Sloganlarla karşılanan gerillanın naşı kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak, Ýkiztepe (Gilbereşé) Mezarlıðı'na doðru yola çıkarıldı. Cenazenin geçtiði güzergah boyunca "PKK halktır halk burada", "Biji serok Apo", "Ýntikam", "Şehit namirin" sloganları atıldı. Gerilla Bahtiyar’ın posterlerinin taşındıðı cenaze törenine halk alkış ve zılgıtlarlar destek vererek katıldı. Cenaze mezarlıða getirilene kadar, törene katılanların sayısı da binlerce kişiye ulaştı. Dini vecibeleri yerine getirilen Bahtiyar’ın naaşı sloganlarla topraða verildi. Cenaze töreni boyunca binlerce kişi, "Ey Reqip" marşı eşliðinde saygı duruşunda bulundu. Binlerce kişi, Bahtiyar’ın son vasiyeti olan "Çerxa Şoreşé" marşını okuduktan sonra, Beşevler Taziye Evi'nde kurulan taziyeye geçti.

GERÝLLA NUDA TÝLHESENE KÖYÜNDE TOPRAÐA VERÝLDÝ

Şemdinli'de çıkan çatışmada yaşamını yitiren Gerilla Fatma Aslan'ın (Nuda Batman) cenazesi dün Malatya Adli Tıp Morgu'ndan alınarak Batman'a getirildi. Batman'ın girişinde karşılanan Nuda’nın cenazesi buradan da yüzden fazla araçla Gercüş'ün (Kercosé) Esentepe (Tilhesené) Köyü'ne getirildi. Gece geç saatlerde köye varan cenaze konvoyunun geçtiði yol güzergâhında bulunan köylerde halk yola çıkarak zafer işaretleri ve sloganlarla konvoya destek verdi. "Şehit namirin" sloganları ile Esentepe Köyü'ne getirilen Nuda'nın cenazesinde işkence işlerine rastlandı. Sık sık "PKK halktır halk burada", "Biji serok Apo", "Ýntikam", "Şehit namirin", "TC Kürdistan'dan defol" sloganları atılırken, dini vecibeleri yerine getirildikten sonra cenaze kadınlar tarafından omuzlara alınarak köy mezarlıðına getirildi. Yüzlerce kişi tarafından burada cenaze dualar eşliðinde topraða verildikten sonra saygı duruşunda bulunuldu.

Cenaze töreninde konuşan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, bu ülkeyi yönetenlerin bir gün Kürt anneleri ile yüzleşeceklerini ifade ederek, "Bugüne kadar dilimiz, kimliðimiz, kültürümüz için mücadele ediyorsak, işte yaşamı uðrunda ölecek kadar çok seven gençlerimiz sayesindedir, şehitlerimizin sayesindedir. 30 yaşındaki bir gencimizi topraða veriyoruz. Evet, acımız büyük. Ama başta Erdoðan ve bu savaşın kararını verenle bilsinler ki, biz bu acıyı güce dönüştürüyoruz. Bu acıyı yaşayan halkımız bu acıyı güce dönüştürerek ayakta duruyor. Her gün daha güçlü direniyor" dedi.